Aktualności

Kontynuacja dzieci ...

Ogłoszenie o rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 dla dzieci aktualnie uczęszczających do PP3 Informuję Państwa o konieczności ...

Rekrytacja - dzieci ubiegające ...

Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023 dla dzieci ubiegających się o miejsce w PP3 pierwszy raz będzie przeprowadzona za pomocą ...

Wpłata - Rada Rodziców

Informacja o wpłatach na fundusz Rady Rodziców Numer konta do wpłat: 03 8011 0008 0001 0000 5148 0001 Rodzaje ...

Regulamin funkcjonowania PP3 w ...

Regulamin funkcjonowania PP3 w Nowym Dworze Maz. w okresie epidemii COVID-19 udostępniony jest pod linkiem Rodzice mają obowiązek zapoznania ...

KORONAWIRUS -działania ...

Aktualne zasady i ograniczenia -------- > link PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONNE PRZECIWKO ...

Linki

Prezent dla dziecka

Wybieramy prezent dla dziecka

Przed  świętami  wielu  rodziców  zastanawia  się  jaki  prezent  wybrać  dziecku. Warto uświadomić sobie, jaką rolę w życiu dziecka pełni zabawa. Nie chodzi w niej tylko  o  dostarczenie  rozrywki,  aleo  coś  więcej.  Dla  małego  dziecka  najbardziej pasjonujące jest odkrywanie jak zabawka działa, dlatego dobrze dobrana zabawka powinna  skłaniać  mózg  malucha  do  uruchomienia  procesu  myślowego  lub twórczego. Jeśli więc decydujemy się na zakup zabawki edukacyjnej, powinniśmy dać dziecku szansę na samodzielne odkrycie sposobu jej działania. Należy również pamiętać  o  tym,  że  zabawa  ma  być  dla  dziecka  przyjemnością,  nie  warto  więc wywierać  niepotrzebnej  presji  namalucha,  oczekując  od  niego,  że  w  pięć  minut odkryje sposób działania dopiero co otrzymanego prezentu.

Nie  każda  zabawka  musi  być  edukacyjna.  Także  lalka  czy  samochodzik  to dobry prezent. Pozwala rozwijać pomysłowość, wyobraźnię, pomaga odtwarzać role z życia, uczy planowania, czyli umiejętności społeczne, które są potem potrzebne w dorosłym  życiu.  Natomiast  pluszowe  zabawki  (misie,  króliczki  i  inne)  także  są potrzebne  dzieciom,  uczą  nawiązywania  więzi,  dają  dzieciom    poczucie bezpieczeństwa i stałości. Są potrzebne i dziewczynkom, i chłopcom. Przytulanka pomaga dzieciom zaadaptować się w przedszkolu podczas pierwszych dni pobytu, poradzić sobie bez rodziców na wyjeździe wakacyjnym. Podczas wizyty u lekarza oswajają dziecko z zabiegiem lekarskim, są pocieszycielami, łagodzą ból i strach.

Dzieci jeszcze nie potrafią się cieszyć z wielu prezentów naraz. Obsypywanie ich górą podarunków i drobiazgów nie zawsze przynosi dobre efekty, dzieciom trudno wybrać z nadmiaru bodźców ten najważniejszy. Dlatego lepiej, żeby dziecko dostało trzy-cztery prezenty nie więcej. Rozrzutność w obdarowywaniu łatwo może sprawić, że dziecko będzie chciało więcej i więcej, jeśli bowiem niemal na skinienie dostaje to, czego  tylko  zapragnie,  żądaniom  może  nie  być  końca.  Rodzice  często  nie sprzeciwiają się dziecku z obawy, by nie poczuło się gorsze od rówieśników, ale także starają się zrekompensować zabawkami brak czasu. Pragną też zrealizować swoje własne dziecięce marzenia (bo oni takich zabawek nie  mieli).  Niestety,  taki system sprawia, że dziecko nie potrafi w pełni docenić tego, co już ma i przestaje szanować rzeczy. Gdy tylko zobaczy, że znów brakuje mu czegoś, czym bawią się inni, niemal nowe zabawki idą w kąt, a dziecko dopomina się o kolejne.

To wszystko sprawia, że dzieciom coraz trudniej cieszyć się z drobiazgów. Fakt, że  teraz  można  kupić  niemal  wszystko  jako  zabawkę  (np.  pralkę,  warzywa, narzędzia, itd.) sprawia, że pociechy coraz rzadziej podczas zabawy uruchamiają wyobraźnię,  są  mniej zaradne,  gdyż  dostają  wszystko  gotowe.  Mogą  wierzyć,  że udana  zabawa  jest  możliwa  wyłącznie  wtedy,  gdy  posiadają  najnowszy  model plastikowego  superbohatera  czy  reklamowaną  w  telewizji  grę  komputerową.  Taka sytuacja powinna rodziców zaniepokoić. Oznacza bowiem, że dziecko nie rozpoznaje własnych potrzeb.

Dlatego kupując dziecku prezent warto pomyśleć zarówno o funkcji jaką spełni w życiu dziecka, jak i o tym w jaki sposób wpłynie na myślenie dziecka o swojej wartości, czy nie będzie oceniało siebie i innych pod kątem tego co posiada, a nie jakim jest człowiekiem. Taka postawa kształtuje się od wczesnego dzieciństwa.

Można  z  dzieckiem  porozmawiać  o  tym,  co  chciałoby  dostać  w  prezencie. Podczas dyskusji możemy powściągnąć oczekiwania, wytłumaczyć, że ważna jestpamięć, nie cena prezentów czyich ilość lub wielkość. Pamiętajmy też, że nie ma zabawek tylko dla chłopców czy tylko dladziewczynek, są tylko takie, które cieszą lub nie cieszą. Dzieci mają różne temperamenty, zainteresowania, umiejętności, są w różnym wieku. To co podoba się jednemu, nie koniecznie musi być dobrym wyborem dla kogoś innego.


Opracowanie: Anna Szewczyk i Monika Owczarek

Kontakt

Publiczne Przedszkole nr 3

ul. Bohaterów Modlina 26
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

tel: 22 775-35-44
e-mail: sekretariat@pp3.nowydwormaz.pl

Mapa dojazdu

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.