Co powinno umieć trzyletnie dziecko przed pójściem do przedszkola?
- Zostać samo, bez rodziców w przedszkolu, rozumieć, że rodzice po nie przyjdą, gdy nadejdzie czas. Wiedzieć, że w przedszkolu ma milo spędzić czas bawiąc się z dziećmi i ucząc ciekawych rzeczy i że ma słuchać pani.
- Samodzielnie skorzystać z toalety, spłukać wodę, umyć i wytrzeć ręce, a także umyć zęby.
- Samodzielnie zjadać posiłki niezależnie od ich konsystencji; posługiwać się łyżką, widelcem, pić z kubka.
- Samodzielnie ubierać i rozbierać się, może mylić prawą i lewą skarpetkę, but, wkładać ubrania tył na przód. Czasem może potrzebować pomocy w trudniejszych czynnościach w tym zakresie
- Sygnalizować swoje potrzeby np. że chce mu się pić, skorzystać z toalety, coś je boli, kolega je uderzył itp, a także umieć wykonywać proste polecenia, np. usiądź przy stole, posprzątaj zabawki itd.
Jak przygotować dziecko, aby łatwo zaadaptowało się w przedszkolu?
- Nie straszyć dziecka przedszkolem.
- Stwarzać sytuacje, w których dziecko musi zostać tylko pod opieką babci czy wujka, albo u kolegi.
- Zapewnić kontakt z rówieśnikami, aby umiało się odnaleźć w grupie, spróbowało w obecności rodziców nawiązać relacje z innymi dziećmi.
- Nie wyręczać dziecka w czynnościach, które może zrobić samo (ubieranie, jedzenie, sprzątanie zabawek); odzwyczajamy od korzystania z nocnika, a także pieluch.
- Dziecko musi jeść pokarmy o różnej konsystencji, nie rozdrabniamy pokarmów trzylatkom, nie kroimy kanapek na malutkie kawałki itp., dziecko potrafi gryźć.
- Jeżeli nadal dziecko korzysta ze smoka, pije z butelki ze smokiem, odzwyczajamy od tego – mleko może wypić z kubka lub miski łyżką.
- Dzieci trzyletnie i czteroletnie w przedszkolu leżakują, warto je do tego przyzwyczajać, jeśli w domu tego nie robiły. W trakcie leżakowania nie muszą spać, ale odpoczywają na leżaku.
- W pierwszych dniach dziecko może zabierać ze sobą do przedszkola maskotkę (na tyle dużą, by się nie zapodziała, ale też nie ogromną), by czuło się lepiej, pewniej.
- Pozwolić dziecku na udział w przygotowaniach, np. zakupie kapci do przedszkola.
- Uczyć dziecko rozpoznawania własnych rzeczy, aby mogło znaleźć swoje kapcie, piżamę czy pościel wśród wielu innych.
- Ubranie do przedszkola powinno być przede wszystkim czyste i wygodne, ale również takie, które może się pobrudzić (jedzeniem, farbami, pastą do zębów, piaskiem itd.).
- O swoich obawach jak dziecko sobie poradzi w przedszkolu, rodzice nie powinni rozmawiać w obecności dziecka.
- Gdy przyprowadza się dziecko do przedszkola, nie można okazywać mu swoich lęków, płakać, należy rozstawać się z dzieckiem pogodnie. To normalne, że na początku będzie przez pewien czas płakać podczas rozstania. Żegnamy się z dziećmi krótko, im pożegnanie jest dłuższe, tym bardziej dziecko rozpacza.
- Warto przyjść na dni otwarte do przedszkola – dziecko zobaczy nowe miejsce, kolegów, panie w obecności rodzica, pozwoli mu to nieco się oswoić z osobami i placówką.
- Nie wolno obiecywać dzieciom, że za raz się je odbierze, jeżeli tego nie jesteśmy w stanie zrobić. Jeżeli nie dotrzymamy obietnicy, nadwerężymy zaufanie dziecka.
- W domu okazuj dziecku swoją miłość, znajdź czas tylko dla niego, by wiedziało, że nadal jest bardzo kochane.
Opracowanie Monika Owczarek, Anna Szewczyk