przedszkole

Publiczne Przedszkole nr 3
"SŁONECZNA KRAINA"

w Nowym Dworze Mazowieckim

Adaptacja przedszkolaków

 

Co powinno umieć trzyletnie dziecko przed pójściem do przedszkola?
 

  1. Zostać samo, bez rodziców w przedszkolu, rozumieć, że rodzice po nie przyjdą, gdy nadejdzie czas. Wiedzieć, że w przedszkolu ma milo spędzić czas bawiąc się z dziećmi i ucząc ciekawych rzeczy i że ma słuchać pani.
  2. Samodzielnie skorzystać z toalety, spłukać wodę, umyć i wytrzeć  ręce, a także umyć zęby.
  3. Samodzielnie zjadać posiłki niezależnie od ich konsystencji; posługiwać się łyżką, widelcem, pić z kubka.
  4. Samodzielnie ubierać i rozbierać się, może mylić prawą i lewą skarpetkę, but, wkładać ubrania tył na przód. Czasem może potrzebować pomocy w trudniejszych czynnościach w tym zakresie
  5. Sygnalizować swoje potrzeby np. że chce mu się pić, skorzystać z toalety, coś je boli, kolega je uderzył itp, a także umieć wykonywać proste polecenia, np. usiądź przy stole, posprzątaj zabawki itd.


Jak przygotować dziecko, aby łatwo zaadaptowało się w przedszkolu?
 

  1. Nie straszyć dziecka przedszkolem.
  2. Stwarzać sytuacje, w których dziecko musi zostać tylko pod opieką babci czy wujka, albo u kolegi.
  3. Zapewnić kontakt z rówieśnikami, aby umiało się odnaleźć w grupie, spróbowało w obecności rodziców nawiązać relacje z innymi dziećmi.
  4. Nie wyręczać dziecka w czynnościach, które może zrobić samo (ubieranie, jedzenie, sprzątanie zabawek); odzwyczajamy od korzystania z nocnika, a także pieluch.
  5. Dziecko musi jeść pokarmy o różnej konsystencji, nie rozdrabniamy pokarmów trzylatkom, nie kroimy kanapek na malutkie kawałki itp., dziecko potrafi gryźć.
  6. Jeżeli nadal dziecko korzysta ze smoka, pije z butelki ze smokiem, odzwyczajamy od tego – mleko może wypić z kubka lub miski łyżką.
  7. Dzieci trzyletnie i czteroletnie w przedszkolu leżakują, warto je do tego przyzwyczajać, jeśli w domu tego nie robiły. W trakcie leżakowania nie muszą spać, ale odpoczywają na leżaku.
  8. W pierwszych dniach dziecko może zabierać ze sobą do przedszkola maskotkę (na tyle dużą, by się nie zapodziała, ale też nie ogromną), by czuło się lepiej, pewniej.
  9. Pozwolić dziecku na udział w przygotowaniach, np. zakupie kapci do przedszkola.
  10. Uczyć dziecko rozpoznawania własnych rzeczy, aby mogło znaleźć swoje kapcie, piżamę czy pościel wśród wielu innych.
  11. Ubranie do przedszkola powinno być przede wszystkim czyste i wygodne, ale również takie, które może się pobrudzić (jedzeniem, farbami, pastą do zębów, piaskiem itd.).
  12. O swoich obawach jak dziecko sobie poradzi w przedszkolu, rodzice nie powinni rozmawiać w obecności dziecka.
  13. Gdy przyprowadza się dziecko do przedszkola, nie można okazywać mu swoich lęków, płakać, należy rozstawać się z dzieckiem pogodnie. To normalne, że na początku będzie przez pewien czas płakać podczas rozstania. Żegnamy się z dziećmi krótko, im pożegnanie jest dłuższe, tym bardziej dziecko rozpacza.
  14. Warto przyjść na dni otwarte do przedszkola – dziecko zobaczy nowe miejsce, kolegów, panie w obecności rodzica, pozwoli mu to nieco się oswoić z osobami i placówką.
  15. Nie wolno obiecywać dzieciom, że za raz się je odbierze, jeżeli tego nie jesteśmy w stanie zrobić. Jeżeli nie dotrzymamy obietnicy, nadwerężymy zaufanie dziecka.
  16. W domu okazuj dziecku swoją miłość, znajdź czas tylko dla niego, by wiedziało, że nadal jest bardzo kochane.


Opracowanie Monika Owczarek, Anna Szewczyk

Kontakt

Publiczne Przedszkole nr 3

ul. Bohaterów Modlina 26
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

tel: 22 775-35-44
e-mail: sekretariat@pp3.nowydwormaz.pl

Mapa dojazdu

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.